Connect with us

Ekonomija

Vlada ne zaslužuje drugi mandat jer je gurnula Hrvatsku u dublju krizu

Vlada ne zaslužuje drugi mandat jer je griješila i djelom i propustom što je Hrvatsku gurnulo u dublju krizu, ističe ekonomski analitičar Ljubo Jurčić u analizi objavljenoj na portalu Barometar.hr.

Ističući da je većina država recesijsku krizu nadvladala već 2010., Hrvatsku ocjenjuje kao jednu od rijetkih u svijetu, koja je sve ove godine imala pad domaće proizvodnje.

-Nakon krizne 2009. godine, svijet je već 2010. izišao iz krize. Prosječna stopa rasta svjetskog gospodarstva od 2010. do 2014. bila je 3,4 % godišnje, a za ovu godinu (2015) očekuje se isto. Prirodno, manje razvijene zemlje imaju veće stope rasta a razvijene manje. EU je u tom razdoblju rasla prosječno godišnje oko 1%, Amerika 2,2%, Japan 1,5%, a Kina 8,5, Indija 9%, Brazil 3,2%, zemlje bivšeg Sovjetskog saveza 3,2% . I drugi dijelovi svijeta kretali su se sličnim stopama . Zemlje s kojima se Hrvatska uspoređuje (bivše socijalističke zemlje od Poljske do Makedonije i Turska) rasle su od 2010. godine po prosječnoj stopi od 3,5% godišnje. Njihov bruto domaći proizvod bio je za 17% veći od krizne 2009. godine, a Hrvatski manji za 5%. Skoro sve ove zemlje su već u 2010. ili najdalje u 2011. nadoknadile „gubitke“ iz krizne 2009. godine. Hrvatska je jedina zemlja u Europi i vjerojatno jedna od rijetkih u svijetu, koja je sve ove godine imala pad domaće proizvodnje. Čak su Grčka i Španjolska imale rast u 2014. godini, ističe Jurčić.

Smatra da se Milanovićeva vlada nema čime hvaliti.

-Izgovor na prethodna vremena i prethodne vlade može u maloj zemlji vrijediti godinu dana. Nakon toga sve je odgovornost nove vlade. Hrvatska je radila u viÅ¡e manje u istom okruženju kao i zemlje s kojima se usporeÄ‘ujemo. Hrvatski rast je loÅ¡iji od njihovog za 22% (17+ 5). U novcu to je gubitak preko 70 milijardi kuna. Naime, za toliko bi Hrvatska bila u boljoj situaciji nego Å¡to sada jeste da je njena politika bila efikasna u prosjeku zemalja s kojima se usporeÄ‘ujemo. Nesposobnost hrvatske politike pokazuju i podaci o nezaposlenosti, izvozu, javnom dugu itd. Hrvatska, nažalost, po većini pokazatelja, spada meÄ‘u tri najloÅ¡ije zemlje Europske unije. Sve u svemu, bijedno i sramotno. Oni koje vode državu nemaju se s čim hvaliti. – ocjenjuje Jurčić.

Ocjenjuje da su Hrvati zatočenici loše politike.

-Raspoloživost proizvodnih resursa i onih koji su lako dobavljivi na svjetskom tržiÅ¡tu omogućuju Hrvatskoj dvostruko veći BDP od sadaÅ¡njeg. Jedina prepreka tom rezultatu je nesposobna politika. Politika koja živi na proizvodnji iluzija i nikakve ekonomske politike – navodi Jurčić.

Smatra da bi se vlada Zorana Milanovića trebala bi se ispričati hrvatskom narodu za rezultate svoje politike.

-Željeli su, mislili su da mogu, ali nije iÅ¡lo. Nikakva sramota, ali kad rezultata nije bilo nakon godinu i pol, najviÅ¡e dvije, bilo bi korektno prema vlastitom narodu dat ostavku i omogućiti mu traženje efikasnije vlade. – tvrdi Jurčić.

Zagovornik je teze da bi Hrvatska bez politike izišla iz krize 2012.

-Imala bi stopu rasta, vjerojatno izmeÄ‘u 1,5% i 2% da Kukuriku vlada nije povlačila poteze koji su je gurali dublje u rupu. Podizanje PDV i cijene energenata a bez politike dizanja dohotka smanjili su kupovnu moć (realni dohodak) graÄ‘ana približno 5%. U novcima to bi bilo oko 9 milijardi kuna koje su graÄ‘anima uzete kroz veće cijene u 2012. te viÅ¡e-manje i sve naredne godine. Zbog toga je proizvodnja u Hrvatskoj pala za 2,2% (oko 7 milijardi kuna) u 2012. i padala narednih godina dok se nisu icrpili efekti tih mjera – upozorava Jurčić.

U loše poteze ubraja i poreznu presiju Slavka Linića i Borisa Lalovca.

-Pored toga Kukuriku vlada je povećala poreznu presiju, tj. naplatu neplaćenog poreza iz prethodnih godina. Bez obzira koliko to bilo zakonski opravdano, ekonomski to je značilo dodatno smanjivanje raspoloživog dohotka. Krenuli su na jednoj strani oÅ¡tro i sa stečajevima a bez politike podizanja proizvodnje i otvaranja novih radnih mjesta na drugoj strani… Sve te i druge mjere gurale su Hrvatsku sve dublje u gospodarsku rupu. Svijet je iziÅ¡ao iz krizne „rupe“ u 2010. i danas se nalazi iznad te rupe oko 20 metara, a Hrvatska se nalazi u rupi od petnaestak metara. Razlika je viÅ¡e od 35 metara i dalje se povećava… – prosuÄ‘uje Jurčić.

Rast BDP-a u dva posljednja kvartala, za razliku od vladajućih, ne vidi kao izlazak iz krize.

-Bolje rast nego pad ali nije svaki rast izlazak iz krize. Statistički, dva uzastopna kvartala je izlazak. To je statistička ili ekonomska konvencija. Ekonomski i socijalno, izlazak iz krize mogli bi definirati kao ostvarivanje prije kriznih (iz 2008.) rezultata. Budući da je Hrvatska u rupi od petnaestak metara, dizanje od metra ili dva zasigurno nije izlazak iz krize. Za izlazak iz krize trebaju puno veći koraci. – navodi Jurčić.

Ključni problem vidi u nedostatku sposobne i pametne politike.

-Prosjek BDP-a po stanovniku u EU je oko 30 tisuća eura a u Hrvatskoj oko 10 tisuća. EU će i narednih godina rasti stopom od 1,5 % do 2%, pa ako se Hrvatska želi približiti standardu EU treba ostvarivati stope rasta preko 5%. Za te stope rasta Hrvatska ima dosta materijala, ljudi, znanja i energije. Tehnologije i tržiÅ¡ta su dostupna, nedostaje samo sposobna i pametna politika. Za udvostručenje BDP-a za 10 godina potrebne su stope rasta od 7% godiÅ¡nje. I za to postoje u Hrvatskoj objektivni uvjeti, a jedina je prepreka nesposobna hrvatska politika. Takve stope rasta su ostvarivale i danas ostvaruju mnoge zemlje u razdobljima koja su duža i od 10 i 20 godina. Nikakvo čudo! Zemlja se ne može izvući iz nerazvijenosti ako ne ostvaruje takve stope. Ako ne izlazi iz nerazvijenosti, čemu onda borba za državu? ÄŒesto smo svjedoci uvjeravanja vladajućih političara da je to nemoguće. Potpuno nekorektno – ocjenjuje Jurčić.

Vladi Zorana Milanovića daje negativnu ocjenu.

-Vlada ne zaslužuje drugi mandat jer je grijeÅ¡ila i djelom i propustom Å¡to je Hrvatsku gurnulo u dublju krizu. GreÅ¡ka je Å¡to nije otklonila prepreke prethodnih vlada, a stvorila je nove. U djela spadaju već prije navedene politike: podizanje poreza, cijene energenata, porezna presija, stečajevi i slično. U propuste spadaju, izmeÄ‘u ostalog: nedonoÅ¡enje politike povećanja proizvodnje, zaposlenosti i izvoza (industrijska politika), dopuÅ¡tanje devizne klauzule, izostanak reforme javnih i monetarnih financija, nezamrzavanje drugog mirovinskog stupa koji je već proizveo 20% javnog duga sa svim negativnim efektima koje ima njegovo povećanje, itd – navodi Jurčić.

Poteze oko “Å¡vicarca” ne vidi rjeÅ¡enjem, nego ih ocjenjuje kompliciranjem situacije u budućnosti.

-Trenutni potezi oko „švicarca“ ne rjeÅ¡avaju deviznu klauzulu nego kompliciraju situaciju u budućnosti. Ispravan potez bi bio pretvaranje svih kredita u kunske s kunskim uvjetima i osiguravanje uvjeta da kuna obavlja sve funkcije nacionalnog novca. Time bi se stvorili uvjeti za djelovanje novca kao najjačeg instrumenta za gospodarski rast. Budući da to sadaÅ¡nja vlada nije napravila, ona je time onemogućila značajni rast u budućnosti. Nadajmo se da će to naredna vlada ispraviti – zaključuje Jurčić.

 

R.H.tropolje.info

Continue Reading