Connect with us

Scena

Hrvatski hodočasnici na brdu Tabor

U bazilici Preobraženja na brdu Tabor u Galileji zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodio je u ponedjeljak 11. siječnja misno slavlje za sudionike hodočašća prosvjetnih djelatnika Zagrebačke nadbiskupije u Svetu zemlju.

Prekrasan prirodni ambijent brda Tabor i njegove vegetacije, gromki glas zvona koji je označio početak misnoga slavlja i srdačna dobrodošlica gvardijana fra Bernarda Barbarića oduševili su hodočasnike na tom svetom mjestu katoličke vjere o kojemu franjevci vode brigu od 1631. godine.

“Ovdje nas je dočekao gvardijan ove franjevačke zajednice, otac Bernard, Hrvat, naÅ¡ čovjek i to nam daje dojam jedne posebne blizine. DoÅ¡li smo ovamo hodočasnici, uspeli smo se zajedno s Isusom, Petrom, Jakovom i Ivanom. Htjeli bismo sada doživjeti ono Å¡to su doživjeli apostoli uz Isusa. Saberimo se i otvorimo Bogu svoje duÅ¡e, svoja srca”, pozvao je na početku misnoga slavlja kardinal Bozanić okupljene prosvjetne djelatnike. Osvrćući se na tekst evanÄ‘elja o zgodi Isusova preobraženja pred trojicom apostola, kardinal Bozanić primijetio je da bi i hodočasnici mogli ponoviti zajedno s Petrom “Dobro nam je biti ovdje!” Kao da osjećamo neÅ¡to od onoga Å¡to su i Petar, i Jakov i Ivan doživjeli ovdje na ovom brdu, upravo tu gdje se i mi nalazimo, nastavio je kardinal, dodavÅ¡i da sve ono o čemu su hodočasnici čuli, Å¡to znaju iz vjere, Å¡to vjeruju, Å¡to nastoje živjeti te sve Å¡to tih dana na poseban način doživljavaju, za njih je brdo Tabor. “I možda bi čovjek htio neÅ¡to zaustaviti ovo Å¡to osjeća, zaustaviti da to traje, možda napraviti sjenicu”, kazao je kardinal te podsjetio da Isus nije odobrio Petru taj njegov prijedlog, ali da je za apostole bilo potrebno da dožive Tabor te da im je Isus rekao da o tome ne govore dok Sin čovječji ne ustane od mrtvih i da o tome ne govore do Kalvarije, do praznog groba i uskrsnuća.

“Mi smo napravili suprotan put od apostola s Isusom. Mi smo bili u Jeruzalemu, u bazilici Svetog Groba, na Kalvariji, i dolazimo ovamo poslije Kalvarije, poslije pohoda praznom grobu. To je put naÅ¡e vjere! Da nije bilo praznog groba, da nije ostao do danas grob prazan a on uskrsnuo ne bismo ni mi doÅ¡li na Tabor ne bismo ni mi mogli u vjeri doživjeti Tabor i ići za njim koji je uskrsnuo i koji nama kaže: Ne trebamo mi na Taboru graditi sjenice, ne treba u životu stati nego ići naprijed, ali noÅ¡eni i iskustvom Tabora i svjetlom vjere, i kao Å¡to je On iÅ¡ao odlučno, kako kaže evanÄ‘elje, prema Jeruzalemu, tako i mi moramo odlučno hodati na putu naÅ¡ega života. Ono Å¡to smo mi izabrali, gdje smo se mi odazvali – u braku, u svećeniÅ¡tvu, u redovniÅ¡tvu, u službi vjeroučitelja i vjeroučiteljice, u bilo kojoj službi, odlučno ići, gledajući hrabro i na križ koji nam dolazi ususret, znajući da to nije zadnji moment naÅ¡ega života, ali svjetlo vjere pokazuje ono dalje. I zato je potreban Tabor, i zato je nama ovaj naÅ¡ Tabor jedan blagoslov i dar. Dar za naÅ¡ život, za život svakoga pojedinoga od nas, novo svjetlo. I nećemo stati, ali ćemo odlučno ići. Na to smo pozvani i danas na ovom brdu”, kazao je kardinal. Osvrćući se na kraju misnoga slavlja na Isusov identitet i dane odgovore na pitanje tko je Isus – prorok, Mesija, “Sin moj ljubljeni” – i stavivÅ¡i te odgovore u kontekst hodočašća u kojem i hodočasnici svakodnevno nekako dotiču mjesta na kojima je Isus bio, kuda je hodao, gdje se pojavio, gdje je izvrÅ¡io otkupljenje za čovjeka, kardinal je sve pozvao: “Neka i ovo hodočašće bude jedan poseban poziv za nas da upravo Isusa, konkretnog Isusa, sada prisutnog meÄ‘u nama, joÅ¡ viÅ¡e ljubimo, joÅ¡ jače slijedimo jer sad smo ga bolje upoznali. I to baÅ¡ Isusa. Neka to bude obećanje na brdu Tabor!”

Nakon misnoga slavlja hodočasnici su se zadržali u razgovoru s fra Bernardom koji im je odgovarao na razna pitanja o bazilici na Taboru, hodočasnicima i životu u Svetoj zemlji. Fra Bernard roÄ‘en je u NaÅ¡icama 2. svibnja 1974. godine a odrastao u ĐurÄ‘enovcu, član je Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda sa sjediÅ¡tem u Zagrebu. U Svetu zemlju doÅ¡ao je nakon 11 godina službe u župi UzviÅ¡enja svetog Križa u zagrebačkom Sigetu, u rujnu 2011. godine te je najprije djelovao kao misionar u Kustodiji Svete zemlje, u bazilici Svetoga groba u Jeruzalemu. Sada je gvardijan u franjevačkom samostanu na gori Tabor gdje živi i djeluje s joÅ¡ trojicom subraće. Fra Bernard s posebnim ponosom ističe brojnim hodočasnicima da se na stropu bazilike nalazi djelić njegove hrvatske domovine – slavonska hrastovina koju su darovali grof Eltz iz Vukovara i grof Pejačević iz NaÅ¡ica, na poticaj fra Ivana Frankovića, povjerenika Kustodije Svete zemlje za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, u vrijeme obnove crkve 1924. godine, na temeljima starih bazilika iz 6. stoljeća. Baziliku je obnavljao poznati talijanski arhitekt Antonio Barluzzi, kojeg nazivaju “arhitektom Svete zemlje” zbog mnogih radova koje je ostvario tijekom svoga boravka u Svetoj zemlji.

Uz franjevce na Taboru djeluje i zajednica bivÅ¡ih ovisnika “Mondo X” koja brine za okoliÅ¡u svetiÅ¡ta koji obiluje atraktivnim biljem s raznih strana svijeta, a s vidikovca pokraj bazilike pruža se predivan pogled po Galileji, brdu Hermon, Galilejskom moru i Nazaretu. Dolina podno brda Tabor veoma je plodna i obraÄ‘ena te se uz pomoć sustava navodnjavanja uzgajaju različite prehrambene kulture.

 

M.M. tropolje.info

Continue Reading