Connect with us

Regija

SABOR POD OPSADOM POLICIJE: Grabar Kitarović i Milanović raspravljaju o državnoj sigurnosti

Odluke vezane za rad sigurnosno-obavjeÅ¡tajnih agencija, kao i Strategija nacionalne sigurnosti od 2015. – 2024., prva je tema zbog koje su se predsjednica i premijer sjeli za isti stol.

Čini se kako je konačno došlo vrijeme za sastanak hrvatskog premijera Zorana Milanovića i novoizabrane hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Unatoč povijesti odnosa aktualnog premijera i predsjednice, koja baš i nije započela najblistavije, došlo je vrijeme da državnici sjednu za stol i rasprave pitanje koje je ključno za sigurnost svake države.

Naime, točno u podne, započela je Sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost (VNS), a na dnevnom redu je usvajanje smjernica za rad sigurnosno-obavjeÅ¡tajnih agencija u ovoj godini te rasprava o Strategiji nacionalne sigurnosti za razdoblje 2015. – 2024. godine.

 

Neviđene mjere sigurnosti

Prvo je ispred Sabora stigao premijer koji se nasmiješio i naklonio djeci iz vrtićke grupe, a odmah iza njega došla je i predsjednica. Iako se na prijašnjim sjednicama novinarima dopuštalo snimanje početka sjednice i kasnije izjava, ovaj put ograđeno je osiguranjem pola zgrade Sabora kako nitko ne bi mogao prići predsjednici i premijeru.

Nakon Å¡to je premijer odbio dolazak na Sjednicu ukoliko se ona održi na Pantovčaku, dogovoren je svojevrsni “neutralni teren” na kojem će biti održana, a u dogovoru izmeÄ‘u Pantovčaka i Banskih dvora prije tjedan dana, nakon odbijanja premijera da se s predsjednicom države sastane u njenom uredu na Pantovčaku, te meÄ‘usobne komunikacije pismima u kojoj je Grabar-Kitarović predložila Milanoviću da podnese ostavku.

Trenutna Strategija nacionalne sigurnosti mora se hitno mijenjati?

Pismom predsjednici Republike datum i mjesto održavanja sjednice VNS-a predložio je premijer Milanović koji je prihvatio njen prijedlog da se, uz smjernice za rad sigurnosno-obavještajnih agencija za ovu godinu, raspravlja i o Strategiji nacionalne sigurnosti za iduće desetogodišnje razdoblje. Predsjednica Grabar-Kitarović taj je svoj prijedlog obrazložila činjenicom kako sadašnja strategija nastaje u bitno drukčijim vremenima i okolnostima jer je Hrvatska u međuvremenu postala članicom Europske unije i NATO-a.

Podsjetimo, Dokument ‘Strategija nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske’ predstavlja, sukladno Ustavu Republike Hrvatske, konceptualni dokument u kojem Hrvatski sabor utvrÄ‘uje i prihvaća političke stavove o temeljnim pitanjima nacionalne sigurnosti, kao primjerice, mjera i aktivnosti u pogledu reagiranja na opće sigurnosne izazove i konkretne oblike ugrožavanja Republike Hrvatske.

Što ili tko najviše ugrožava Hrvatsku?

‘Sigurnosno okružje Republike Hrvatske uvjetovano je odreÄ‘enim faktorima koji imaju
presudan utjecaj na njezin sadašnji položaj. Prije svega, Hrvatska je tranzicija prema
demokratskom društvenom uređenju i tržišnome gospodarstvu bila u svojoj prvoj dionici
obilježena oružanom agresijom, s ciljem onemogućavanja stjecanja hrvatske neovisnosti.
Većina gospodarskih poteškoća s kojima smo danas suočeni, kao i većina sigurnosnih rizika,uzrokovani su, više ili manje izravno, upravo navedenom okolnošću. Usprkos tome,
sigurnosno okružje danas je povoljnije nego ikad u zadnjih deset godina.’, stoji u dokumentu ‘Strategija nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske’, donesenom u ožujku 2002. godine.

 

  • Autor: J. JakÅ¡ić

Continue Reading