Connect with us

Kultura

Svi koji su došli u Unište na Sv. Josipa prekršili su zakon

Nitko među više od 100 nekadašnjih žitelja Uništa, malog pitomog sela podno Dinare koje je granica smjestila u BiH, a život u Republiku Hrvatsku, nije na legalan način došao iz svojih sadašnjih mjesta življenja Kijeva, Knina, Zagreba, Varaždina, zemalja EU, pa i same BiH, na proslavu patrona župe sv. Josipa koji je obilježen u subotu, piše Večernji list BiH.

Prvi stradali od JNA

A na legalan način nije ni moguće doći s obzirom na to da su preÅ¡li granicu izmeÄ‘u RH i BiH iz smjera Kijeva na “graničnome mjestu” gdje je mogu jedino prijeći stalni žitelji UniÅ¡ta, a ti stalni žitelji, koji pak nemaju nikakvu prometnu vezu s BiH, takoÄ‘er su u svakodnevnom graničnom i carinskom prekrÅ¡aju jer svu robu, stoku…, sve druge poslove i obveze ispunjavaju u Republici Hrvatskoj. IzmeÄ‘u UniÅ¡ta, čije se prve kuće nalaze 250 metara od granice s Hrvatskom, ne postoji malogranični prijelaz, a kamoli meÄ‘unarodni granični prijelaz. ÄŒak i pogranične propusnice malo vrijede jer kada idu dalje od pet kilometara od granice, ponovno su u prekrÅ¡aju. 
Do apsurda je doveden njihov život jer ih je BiH zaboravila, RH ih ne priznaje… ProÅ¡loga ljeta, svjedoči to predsjednik mjesne zajednice prof. Slavko Galiot, informirao je Hrvatsku službu 112 kako je veliki požar zahvatio područje iznad UniÅ¡ta koje spada u općinu Grahovo, na Å¡to mu je operater odgovorio kako mu ne može pomoći jer je riječ o drugoj državi – BiH, no dok je trajao taj razgovor požar se prenio i na teritorij RH, nakon čega su gasitelji ipak reagirali. 
Prema matičnoj državi iz UniÅ¡ta, koje je prvo, znatno prije Ravnog, sravnila JNA, postoji samo ostatak tenkovske ceste kuda su hrvatske snage silazile s dinarskih vrhova u Oluji 1995. godine i kozja staza preko planinskih vrleti do Grahova i Livna. UniÅ¡ta i UniÅ¡tana uopće ne tretiraju vlasti BiH, ali ni meÄ‘unarodni čimbenici ravnopravno kao ostale graÄ‘ane u BiH. Ni jedan Hrvat nije se vratio na svoje ognjiÅ¡te uz pomoć jednih ili drugih, a posebno čudi indolencija i osjećaj nebrige meÄ‘unarodnih organizacija, upozorava Galiot.

Obnoviti kuće

“Ovdje je jedino rješenje sve nas kolektivno iseliti u Hrvatsku, pronaći neko mjesto u kojem bismo živjeli u BiH ili, pak, da se liberaliziraju uvjeti prema RH”, dodao je Galiot. 
On zbog nemogućnosti održanja života u tome mjestu traži nesmetan prijelaz u selo i iz sela za sve stanovnike koji žive u selu, one koji rade i one koji se školuju izvan mjesta, župnika te opskrbne pokretne trgovine. Uz to, jako važnim smatra nesmetan prijelaz stoke i drugih poljoprivrednih proizvoda na obližnje stočne pazare i tržnice s dalmatinske strane granice, kao i drugih proizvoda i roba proizvedenih na području sela Uništa. Među prvim koracima trebalo bi obnoviti u ratu srušene i oštećene kuće u sklopu regionalnog stambenog programa s Grahovom i izgradnja vodovodne mreže.  tropolje.info

Continue Reading