Drugog dana pastoralnog pohoda Hrvatima u Rumunjskoj u srijedu 9. rujna zagrebaÄki nadbiskup kardinal Josip Bozanić pohodio je hrvatske župe u Lupaku, Klokotiću i KaraÅ¡evu.
SrediÅ¡nji susret toga dana bio je upriliÄen u JabalÄu, filijali župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u KaraÅ¡evu, gdje je kardinal Bozanić prigodom obljetnice posvete crkve predvodio misno slavlje u crkvi RoÄ‘enja Blažene Djevice Marije te se susreo sa zauzetim župljanima karaÅ¡evske župe.
U potpuno ispunjenoj crkvi, u kojoj su se posebno isticali mladi u karaševskim narodnim nošnjama, gromko je odjekivala hrvatska pjesma i molitva, a i prvi put je u povijesti postojanja te crkve jedan kardinal predvodio u njoj misno slavlje.
Pozdravljajući kardinala Bozanića, župnik župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u KaraÅ¡evu Petar Rebeglia istaknuo je veliku Äast zbog toga Å¡to je kardinal doÅ¡ao posjetiti Hrvate u Rumunjskoj.
„DoÅ¡li ste nas posjetiti, vidjeti Hrvate u Rumunjskoj. To je velika Äast koja nas ohrabruje da Äuvamo naÅ¡u vjeru, naÅ¡ identitet i Boga da slavimo”, rekao je župnik Rebeglia te zamolio dragog im gosta iz Hrvatske da prikaže misu ne samo za nazoÄne župljane u JabalÄi, nego za sve Hrvate u Rumunjskoj kako bi ostali vjerni Bogu, Crkvi i svojem identitetu.
Pozdravljajući okupljene vjernike i osvrnuvÅ¡i se na dan ranije lijepo hodoÄašće Hrvata i hrvatsko zajedniÅ¡tvo na misi na hrvatskom jeziku u svetiÅ¡tu Maria Radna, kardinal Bozanić istaknuo je da je razlog njegovog dolaska u Rumunjsku pohod vjernicima Hrvatima te je posebno pozdravio nazoÄne svećenike hrvatskoga roda.
„Rado sam prihvatio ovaj poziv da se mogu danas s vama susresti. To je na neki naÄin u srediÅ¡tu Hrvata u Rumunjskoj, u srediÅ¡njoj župi. Neka ovo bude naÅ¡e i Božje slavlje”, rekao je kardinal Bozanić na zavrÅ¡etku svog pozdrava u crkvi RoÄ‘enja Blažene Djevice Marije u JabalÄu, kojem je bio nazoÄan i otpravnik poslova Veleposlanstva Republike Hrvatske u BukureÅ¡tu Mirko Radić.
Misno slavlje kardinal je predvodio u koncelebraciji s kancelarom TemiÅ¡varske biskupije preÄ. Nikolom Lausom, karaÅ¡evskim župnikom Rebeglijom, s devetoricom hrvatskih svećenika podrijetlom iz karaÅ¡evskoga kraja te nadbiskupskim tajnikom Markom Vukovićem.
Crkva ima svrhu da u nju dolaze vjernici, da u njoj mole, da se sastaju, da se u njoj slave sveta otajstva, osobito misu, rekao je kardinal Bozanić u propovijedi, govoreći o Crkvi.
„Povijesna je Äinjenica da smo se mi kao Hrvati i kao vjernici saÄuvali zbog toga jer smo Älanovi Crkve. Da ovdje nije crkve, da po ovim župama nema crkvi da nema svećenika, ne bismo se ni mi saÄuvali”, rekao je kardinal Bozanić, potaknuvÅ¡i sve da budu aktivni u životu župe jer slavlje povezuje ljude meÄ‘usobno i s Bogom te da Äuvaju svoje obiteljske vrednote.
Nakon misnoga slavlja i razgovora ispred crkve, nastavljeno je druženje sa svećenicima i mjeÅ¡tanima JabalÄa kod obitelji Ursul Tome i Valentine.
Tijekom prijepodneva kardinal Bozanić je obiÅ¡ao župe u Lupaku i Klokotiću. Ta su naselja smjeÅ¡tena u slikovitoj prirodi na planini Semenic, Å¡to Hrvati jednostavno prevode rijeÄju Sljeme. ÄŒesto kažu da je priroda vrlo sliÄna onoj u Bosni, iz koje su njihovi preci vjerojatno i stigli u taj kraj.
ZaÅ¡to su baÅ¡ izabrali brda a ne prostranu banatsku ravnicu, vjerojatno je razumljivo iz ponuÄ‘enog odgovora da im je to bilo puno prirodnije i sliÄnije kraju iz kojeg su doÅ¡li. KaraÅ¡evska naselja nalaze se u blizini, odnosno petnaestak kilometara južno i zapadno od grada ReÅ¡ice (ReÅŸiÅ£a), koji je administrativno srediÅ¡te županije Caraş–Severin.
U Lupaku je kardinala Bozanića doÄekao župnik Marijan Tjinkul te ga upoznao s poviješću župe i župne crkve Sv. Mateja, koju su Hrvati podigli 1844. godine, i u koju dolazi 1020 župljana, a u filijalu Ravnik oko 700 župljana. To je nekada bio rudarski kraj te je u crkvi pokrajni oltar sv. Barbare. Župnik Tjinkul, koji je župnik u Lupaku od 1974. godine, kompletno je obnovio crkvu, a 2006. godine na vitrajima u crkvi, uz njima najdraže svece, nalazi se i lik bl. Alojzija Stepinca.
Na dugogodiÅ¡nje veze župnika Tjinkula s mons. Lovrom Cindorijem, dugogodiÅ¡njim župnikom u Mariji Bistrici, podsjeća kip Majke Božje BistriÄke postavljen 1991. godine, prigodom velikih misija. Kardinala Bozanića pozdravio je i lupaÄki naÄelnik Marijan VlaÅ¡ić, koji se trudi dobiti od europskih fondova financijsku potporu za ureÄ‘enje infrastrukture i unapreÄ‘enje životnoga standarda u mjestu.
U župnoj crkvi Sv. Filipa i Jakoba u Klokotiću kardinala Bozanića pozdravio je župnik Petar Dobra, upoznavši ga s poviješću župe i prostrane župne crkve, izgrađene od 1843. do 1846. godine. Župa ima 980 župljana a filijala u Vodniku 480.
Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije u KaraÅ¡evu ima 2600 župljana a u filijalama Neremić i JabalÄe živi joÅ¡ oko 1000 župljana. Barokna župna crkva Imena Marijina sagraÄ‘ena je 1726. godine. Sve su hrvatske crkve u dobrom stanju, a posljednjih su godina većinom obnovljene i lijepo ureÄ‘ene. U tome je vidljiv veliki trud hrvatskih svećenika i njihovih vjernika koji su ostali jedinstveni i povezani te u tom zajedniÅ¡tvu, premda okruženi rumunjskom kulturom i naÄinom života, svjedoÄe svojim trudom i odanošću svojim korijenima svoju vjeru i hrvatsku pripadnost.
Procjenjuje se da u Rumunjskoj danas živi viÅ¡e od 6000 pripadnika hrvatske nacionalne manjine koji se zbog svojih posebnih obilježja i nekih jeziÄnih razlika u govoru svrstavaju u tri skupine: najbrojniji su karaÅ¡evski Hrvati, Å¡tokavci, koji su po predaji porijeklom iz Bosne a danas naseljavaju dvije općine Lupak i KaraÅ¡evo, južno od TemiÅ¡vara.
Drugu skupinu Äine Å okci koji žive u selu RekaÅ¡, 30 km istoÄno od TemiÅ¡vara. A treću, najmanju skupinu, Äine Hrvati kajkavci u mjestu KeÄa (Checea), zapadno od TemiÅ¡vara koji su doÅ¡li s podruÄja nekadaÅ¡nje Topuske opatije za vrijeme zagrebaÄkih biskupa Tome Galjufa i Maksimilijana Vrhovca, krajem 18. stoljeća kada je Marija Terezija preureÄ‘ivala Vojnu krajinu.
Hrvatske župe u Rumunjskoj zahvalne su ZagrebaÄkoj nadbiskupiji Äiji su svećenici u poslijeratno komunistiÄko vrijeme iz Zagreba, a osobito dugogodiÅ¡nji ravnatelj Hrvatske inozemne pastve mons. Vladimir Stanković, slali vjerske knjige, Äasopise i novine za njihove svećenike i župljane.
M.M. tropolje.info