Connect with us

Košarka

SP KOŠARKA: Petrović slavio s Brazilom, Australci slomili Kanađane

Australija je odlično odigranom posljednjom četvrtinom slomila otpor Kanade i slavila sa 108-92 u prvoj utakmici skupine H na Svjetskom prvenstvu košarkaša u Kini, gdje je pobjedom 102-94 nad Novim Zelandom natjecanje započela i reprezentacija Brazila, koju vodi hrvatski stručnjak Aleksandar Petrović.

Australija je na poluvremenu vodila 52-40, ali su Kanađani u trećoj četvrtini ubacili čak 37 koševa (37-24) i s košev viška ušli u posljednju četvrtinu. Predvođena razigranim Matthewom Dellavedovom, Australija je u posljednjih deset minuta ubacila 32, a primila samo 15 koševa te tako stigla do uvjerljive pobjede.

Dellavedova je postigao 24 koša (trice 6/10) uz pet asistencija. Joe Ingles je uz 13 koševa imao 10 asista, a australski centar hrvatskog podrijetla Andrew Bogut je završio dvoboj sa 12 koševa i devet skokova. Strijelce Kanade predvodili su Khem Birch sa 18, Corey Joseph sa 16 i Kevin Pangos sa 14 poena.

Brazil je ključnu prednost u dvoboju s Novim Zelandom stvorio u posljednjih pet i pol minuta treće četvrtine, u kojima je momčad Aleksandra Petrovića nadigrala suparnika sa 28-6 i u zadnju četvrtinu donijela prednost od 16 koševa, koju je bez poteškoća održavala i pretvorila u pobjedu.

Leandro Barbosa je sa 22 koša bio prvi strijelac Brazila. Rafa Luz je ubacio 15, a Alex Garcia 14 poena. Novozelanđane je sa 19 koševa predvodio Corey Webster. Isaac Fotu je postigao 17, a Shea Ili 16 poena.

U Šangaju je Turska očekivano uvjerljivo svladala Japan sa 86-67, a od 14.30 sati po srednjoeuropskom vremenu prvi nastup u ovoj skupini imat će reprezentacija SAD-a. Branitelji naslova pod vodstvom novog izbornika Gregga Popovicha nastup na SP-u otvaraju protiv Češke.

Najuzbudljiviju završnicu odigrali su Dominikanska Republika i Jordan. Jordanci su nadoknadili zaostatak od 16 koševa iz 27. minute, ali su izgubljenim loptama u završne dvije minute propustili priliku za pobjedu. Dominikanci su na kraju slavili sa 80-76.